Pokud jste našli tu pravou, tak vám zbývá už jediné. Požádat ji o ruku! Ale jak na to?
A jak získat jistotu, že vám vaše vyvolená řekne „ANO“? Nebojte se, velká věda to není. Potřebujete myslet na dva hlavní body, které vám zajistí úspěch: zásnubní prstýnek a vhodné místo.
Rozhodl jste se požádat svou milovanou o ruku? Gratulujeme! Bez zásnubního prstenu to ale nepůjde. A protože víme, že právě jeho výběr bývá pro muže velký oříšek, sepsali jsme pro vás všechno, co byste měl vzít v úvahu, aby byla volba bezchybná.
Kdy začít přemýšlet nad zásnubním prstenem
Chystáte-li se požádat svou partnerku o ruku při nějaké konkrétní příležitosti, nenechávejte výběr zásnubního prstenu na poslední chvíli. Je totiž potřeba zjistit, jaká velikost jí padne, a uvědomit si, jaký styl šperků má ráda. Jen tak může prstýnek jako takový udělat maximální radost.
Pokud tedy chcete pokleknout během dovolené nebo při oslavě výročí, což jsou příležitosti s pevně daným termínem, zaměřte se na akci „zásnubní prsten“ klidně i měsíce předem.
Jak by měl zásnubní prsten vypadat?
Zásnubní prsten zpravidla tvoří kroužek s diamantem nebo barevným drahokamem, který jednoduše prozradí, že nejde o ledajaký šperk.
Zásnubní prsten bývá osazen jen jedním kamenem – s tím se pojí to, že se má svatba uskutečnit do (jednoho) roka a do dne. Více kamenů na prstenu se vyloučit nedá, je to ale zcela výjimečná záležitost s téměř mizivým výskytem.
Na výběr pak máte ze čtyř typů designů:
- solitér,
- se třemi kameny,
- s halo (jeden drahokam obklopený drobnějšími diamanty)
- a s bočními kameny.
Poznejte její styl a co má ráda
Styl šperku je důležitý. Jde o to, aby vaší milované padl do oka a aby ho ráda nosila. Zatímco některé dámy mají v oblibě okázalost, nápaditost a nevšednost, jiné dávají přednost decentnímu až minimalistickému zpracování. Stačí se podívat, co ráda nosí.
Zapátrejte po tom, jakou barvu šperku má vaše milovaná nejradši – je to „klasické“ žluté zlato, nebo ji potěší spíš bílé či růžové?
Pokud chcete výjimečný materiál, který podtrhne krásu diamantu, můžete zvolit i platinu, o té si povíme později.
Jak požádat o ruku?
Více či méně dobrovolně jste zhlédl řadu romantických filmů, ale stejně nevíte, jak požádat o ruku, aby to mělo úroveň?
Pamatujte, že půjde o nezapomenutelný okamžik vašich životů. Proto by měl být výjimečný – často se tedy zásnuby odehrávají na letní nebo zimní dovolené, během prodloužených víkendů v evropských metropolích, o partnerčiných narozeninách nebo o Vánocích. Klidně to ale může být i při víkendovém výletu na „obyčejném“ místě, které máte oba rádi.
- Pánové se často snaží vymyslet, jak předat zásnubní prsten co nejoriginálněji. Mnohdy je ale lepší „vsadit na jistotu“, pokleknout a zkrátka položit onu zásadní otázku: „Vezmeš si mě?“ Zdržte se dvojsmyslů a vtípků, které by v dané situaci mohly zůstat nepochopeny.
Zároveň pamatujte, že při žádosti o ruku byste měli být sami. V restauraci plné hostů, kteří se na ženu dívají, jak se vyjádří, nebo na rodinné oslavě, kde si ji bude pohledem přísně měřit široké příbuzenstvo, dostanete partnerku pod nepříjemný tlak. Bude mít pocit, že vlastně ani nemá na výběr, protože „by bylo hloupé“ odmítnout.
Vybrat zásnubní prsten, to už dávno není otázka chvilky. Kromě toho, jak má vypadat a co ho má tvořit, budete řešit i materiál, ze kterého bude prsten vyrobený.
Tipy na místa
O ruku jí můžete požádat například:
- Na večírku mezi přáteli, ale stejně tak i na veřejném místě nebo v restauraci mezi hromadou cizích licí, kteří budou nevěřícně žasnout nad vaší odvahou.
- Na jejím oblíbeném místě. Vezměte ji tam, kde jste byli třeba na prvním rande nebo na první společné dovolené.
- Na výletě - Paříž je městem lásky. Řekněte jí, že jste jen tak koupil pro vás dva výlet do Paříže. Bude se určitě těšit jako malá holka.
- Cítí se vaše vyvolená mnohem lépe v soukromí? Buďte u žádosti pouze a jen VY DVA!
Tipy, na detaily k perfektnímu zážitku
Dále vám chceme připomenout další drobnosti, kterými vyladíte vaši žádost o ruku k úplné dokonalosti:
- Nezapomeňte vaši přítelkyni obdarovat nádhernou kyticí.
- Nezapomeňte na starý zvyk. Pokleknout na jedno koleno a požádat o ruku tímto způsobem. Vyjadřujete tím úctu k ženě.
- Není nutné si připravovat dlouhý proslov. Ti nadanější mohou přednést i báseň. Věřte ale, že i pouhé pokleknutí spojené s prostým „Vezmeš si mě?“, jí vyrazí dech.
- Po „aktu“ si udělejte společnou fotografii, nebo požádejte někoho, aby vás vyfotil.
Co podle žen může žádost o ruku nejvíce pokazit?
- Opilost – panáka na kuráž si klidně dejte, ale rozhodně to s alkoholem nepřehánějte!
- Významný den není vždy nejlepší volbou! Jestli vaše milá opravdu miluje třeba oslavu narozenin a vy se to pokusíte přebít žádostí o ruku, vůbec nemusí být tak spokojená, jak si přejete.
- Špatné místo! Až jedna třetina žen je nespokojená s místem, kde žádost proběhla. Nepřipadalo jim dostatečně romantické.
- Kopírování – POZOR! Nikdy nekopírujte kamarádovou žádost o ruku. Zejména, pokud se jedná o vašeho společného přítele. Klidně se jím inspirujte, ale dejte pozor na to, aby ta vaše žádost byla v něčem originální. Žádná žena nechce být ta další…
- Povinnost! Nikdy nežádejte o ruku z povinnosti. Zapomeňte na větu: „Tak se teda vezmeme.“ Buď to nedělejte vůbec, nebo se k tomu postavte jako chlap a udělejte to pořádně!
Jaké jsou nejčastější materiály?
Vybrat zásnubní prsten, to už dávno není otázka chvilky. Kromě toho, jak má vypadat a co ho má tvořit, budete řešit i materiál, ze kterého bude prsten vyrobený.
Pokud si nejste jisti, držte se tradičně bílé. Diamant je sázka na jistotu.
Zlato
Zlato nikdy nezestárne a neztratí svou krásu. Zlaté zásnubní prsteny u nás byly symbolem svazku před revolucí a ani po ní se to nezměnilo. Je to evergreen, který páry stále vyhledávají.
Žluté zlato
V dřívějších dobách si lidé potrpěli na žluté zlato. A nešlo přitom jen o zásnubní a snubní prsteny. I babičky dávaly svým malým vnučkám zlaté náušničky nebo jiný šperk později
u příležitosti složení maturitní zkoušky.
Žluté zlato je u nás klasika i návrat trendu, v posledních letech ale dostává prostor i to bílé a růžové. Každý máme svůj vkus, a tak je krásné mít na výběr!
Bílé zlato
Bílé zlato bude jistojistě vyhovovat všem ženám, které se tak úplně nesžily se zlatem žlutým. Prsten s tímto zabarvením je dokonale univerzální, hodí se k jakémukoli outfitu i stylu, který žena vyznává.
Jak bílé zlato vzniká? Jednoduše – jde o slitinu zlata s alespoň jedním bílým kovem. Nejčastěji jde o stříbro a další příměsi.
Obáváte se, že se dá bílé zlato poplést se stříbrem? Dokáže to možná jen neznalé oko. Zlato má ale vždy puncovní značku – to platí pro všechny šperky z tohoto kovu už od hmotnosti 0,30 g. Například 14karátové zlato poznáte podle ryzostní značky 585 a státní puncovní značky v podobě labutě.
Růžové zlato
Růžové zlato je u nás tím nejméně všedním, i ono se ovšem těší popularitě – mladí lidé se k němu rádi vracejí. Za minulého režimu se mu říkalo „červené zlato“. Vzniká kombinací zlata a mědi, pro dokončení slitiny se přidává i malý podíl stříbra. Bývá 14 až 18karátové.
Růžové zlato v průběhu času neztrácí svůj lesk, jen je třeba počítat s tím, že jeho barevný nádech tmavne – to je přirozená vlastnost mědi. V žádném případě nejde o vadu nebo známku toho, že by nešlo o zlato.
Platina
Ne nadarmo se říká, že platina je královna kovu – se svou 95% ryzostí jde o nejryzejší kov, tedy o jeden z nejvzácnějších z drahých kovů. Je vysoce lesklý, stříbřitě bílý, odolný a díky své tradici je vhodnou volbou pro diamantové zásnubní prsteny...
Jeho výhodou je to, že je hypoalergenní. Nosit ho tak mohou i ti, kteří jsou na jiné kovy alergičtí.
Platinové prsteny se u nás nosily za první republiky, za minulého režimu se platinové šperky neobjevovaly vůbec. Máme radost, že v posledních letech stoupá zájem o exkluzivní platinové šperky na míru.
Titan
Hledáte titanové zásnubní prsteny? Z tohoto kovu nabízíme pouze snubní prsteny, protože se poměrně obtížně opracovává, a to i na moderních strojích. Je to ale lehký kov, příjemně se nosí.
Chirurgická ocel
Zásnubní prsteny z chirurgické oceli nevyrábíme. Důvod je prostý – ocelové šperky se vyrábí jinak než ty zlaté, a navíc je ocel příliš obecný kov. Oproti zlatu, platině nebo titanu má jen zlomkovou hodnotu.
Jaký vybrat kámen?
Čím větší tím lepší? To se nedá potvrdit, ani vyloučit.
České ženy sice dávají přednost praktičnosti, a tak víme, že jim dost vyhovuje menší kámen, na druhou stranu má každá svůj styl a své preference.
Na Západě je to jinak – tam si potrpí na to, aby byl kámen opravdu (ideálně i z dálky) vidět.
Diamant
Symbolem zásnub je diamant. Kromě přírodního jsou k dispozici i diamanty laboratorní, tedy ty uměle vypěstované.
Optické, fyzikální i chemické vlastnosti jsou u nich úplně stejné.
Hlavní rozdíl je v tom, že přírodní diamant je nositelem hodnoty, tradice a jde o investiční kámen, jehož hodnota časem stoupá.
Moissanit
Další možností je moissanit – kvalitní a ekologická alternativa diamantu. Potěší nejen cenou (karát stojí zhruba 10–15 000 Kč), ale také vysokým třpytem. A buďte bez obav – od klasického diamantu jej pozná pouze odborník.
Moissanit je odolný a tvrdý, takže mu nevadí každodenní nošení. Pravděpodobnost, že se poškrábe nebo odštípne, je opravdu minimální. Navíc si můžete zvolit i jeho tvar a barvu – kromě bílé nabízíme moissanit i v champagne, modré, zelené a žluté barvě.
Barevné drahokamy
Zásnubní prsteny vyrábíme také s barevnými drahokamy. My rádi pracujeme s tanzanitem, který má krásnou modro fialovou barvu a jeho obliba ve světě neustále roste.
K dalším oblíbeným barevným drahokamům patří smaragd, rubín, safír nebo turmalín paraíba. Každý je krásný a jedinečný. Při výběru je ale třeba myslet na to, aby byl dostatečně tvrdý a odolný i na běžné každodenní nošení.
Tipy: Co si nechat vyrýt na zásnubní prsten?
Rytím na vnitřní stranu zásnubního prstenu své šperky krásně personalizujete. Zvolit můžete například datum nebo místo prvního společného setkání, symboly (jako srdce, čtyřlístek nebo nekonečno), ale třeba i krátký klasický citát nebo romantickou frázi, a to nejen v češtině, ale třeba i v cizím jazyce.
Zabodujete i s frází z oblíbené písně vaší nastávající nebo jejím názvem. A nemusíte se bát ani hesel a hlášek, jejichž význam znáte jen vy dva.
Cena zásnubního prstenu
Muži se často vylekají, když zjistí, že cena zásnubního prstenu se má rovnat dvojnásobku nebo trojnásobku měsíčního výdělku toho, kdo žádá o ruku. Do zásnubního prstenu můžete zainvestovat, kolik chcete a můžete. Zásnubní prstýnek je symbolem lásky, zralosti a mužova pevného uvědomění, že ženu nejen miluje, ale také je schopen založit a uživit rodinu.
Jak zjistit velikost prstenu?
Zjistit velikosti prstenu, aby vaší vyvolené dokonale padl, může být oříšek. Ale nebojte se, dá se to zvládnout.
- Naše rada: Raději zvolte velikost větší. Zmenšení velikosti je mnohem jednodušší než zvětšení prstenu.
Máte hned tři možnosti, jak velikost zjistit:
- Změříte vnitřní obvod prstenu, který běžně nosí. Pokud ho nenosí přímo na prsteníčku, něco málo z obvodu uberete. Šikovný šperkař vám s tím rád poradí.
- Poproste o pomoc rodinu nebo kamarádky své partnerky. Od nich to nebude tak nápadné.
- Podle fotografie levé ruky partnerky jsme schopni odhadnout přibližnou velikost prstu a prstýnek případně upravíme.
S naším detailním návodem Jak zjistit správnou velikost prstenu vše hravě zvládnete.
Zásnubní prsten pro muže
Pokud chcete dát na odiv, že jste šťastně zadaný, ale svatba ještě neproběhla, pak zapátrejte po zásnubním prstenu pro muže. Ten se u nás nenosí příliš často, o to více ale zaujme. Pánský zásnubní prsten by měl být totožný s prstenem partnerky.
A jestli tápete, na kterém prsteníčku zásnubní prsten nosit, pak si s tím nelámejte hlavu. Pánové ho mohou nosit jak na levém, tak na pravém, pokud nejsou z rodiny nebo oblasti, kde toto řídí tradice.
Poraďte se s profesionály
Vybírat zásnubní prsten naslepo se nevyplatí. O velikosti, materiálech, osazení, rytí nebo drahokamu se vždy poraďte s profesionály. To, s čím si lámete hlavu dost možná jednou za život, je jejich denním chlebem. Proto dokážou navrhnout řešení, které vaší partnerce dokonale padne.
Nejčastější dotazy a odpovědi
Sepsali jsme pro vás odpovědi na otázky, které nám nejčastěji kladete. Pokud nenajdete, co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.
Jaký materiál je oblíbený, co se týče zásnubních prstenů pro pány?
Stejně jako u dámských prstenů, i tady jde o vaše preference. Někdo sází na tradici v podobě žlutého zlata, jiný zvolí bílé zlato, růžové zlato, či platinu.
Jak dlouho se nosí zásnubní prsten?
To je jednoduché. Jakmile svou partnerku požádáte o ruku a nasadíte jí zásnubní prsten na levý prsteníček, měl by tam být do svatby!
Co se dělá se zásnubním prstenem po svatbě?
Po svatbě spousta žen nosí na levém prsteníčku snubní prsten a ten zásnubní na pravém. V současnosti je populární i nošení obou prstenů na jednom prstu. Přesně pro tyto účely tvoříme Dokonalé páry – dvojice prstenů (zásnubního a snubního), jejichž tvary vzájemně přizpůsobíme, aby k sobě seděly a neodíraly se o sebe.
Jak se o zásnubní prsten starat?
Aby byl zásnubní prsten stále jako ze žurnálu, můžete ho běžně jednou za rok odnést svému zlatníkovi, který ho profesionálně vyčistí a zkontroluje (například jestli se neuvolnil kamínek). Interval můžete klidně zkrátit na 6 měsíců, záleží na vás a na tom, jaký nápor je na prsten kladen.
Běžnou péči ale zvládnete i doma – často stačí nechat ho 5 minut namočený v teplé mýdlové nebo jarové vodě a pak ho opatrně zubním kartáčkem očistit. Potom už přijde na řadu jen opláchnutí a osušení. Pokud chcete, aby se prsten stále leskl a na ruce vynikal, provádějte tuto proceduru 1x měsíčně nebo tak často, jak je to potřeba.
Jaké jsou aktuální trendy?
Zatímco dříve bylo běžné darovat zásnubní prsten výhradně s diamantem, dnes jsou hodně populární drahokamy. Ty můžete vybírat podle barvy, kterou má vaše partnerka ráda, nebo podle toho, co symbolizují. Vsadit můžete na tajemně modrý safír, nápadný zelený smaragd, romanticky růžový morganit, mořsky modrý akvamarín, ale i jiné.
Jaká by měla být cena zásnubního prstenu?
Říká se, že cena zásnubního prstenu se má rovnat dvojnásobku nebo trojnásobku měsíčního výdělku toho, kdo žádá o ruku. Do zásnubního prstenu ale můžete zainvestovat, kolik chcete a můžete. Jde o symbol lásky, zralosti a mužova pevného uvědomění, že ženu nejen miluje, ale také je schopen založit a uživit rodinu.
Co znamená gravírování prstenu?
Gravírováním získáte rytinu na vnitřní straně, která zásnubní prsten ještě více přizpůsobí ženě (například datem prvního setkání, iniciály nebo symboly). Nejvhodnější ke gravírování jsou prsteny z platiny, i když je proces na druhou stranu oproti zlatu podstatně náročnější. Díky tvrdosti materiálu ale zůstává vyryté sdělení dlouho pěkně čitelné. Dnes se nejčastěji provádí laserem.
Diamant, nebo briliant? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zatímco diamant je název minerálu, jde o surovinu v přírodním stavu, briliant je pak označení pro kulatý výbrus diamantu.
Proč do zásnubních prstenů nepoužíváme kubickou zirkonii?
Zirkony (tedy kubické zirkonie), které se běžně používají do zlatých a stříbrných šperků, se do zásnubních a snubních prstenů nehodí, protože jsou příliš měkké. Jejich tvrdost podle Mohsovy stupnice tvrdosti je 7, což je u šperků na dlouhodobé nošení nedostačující. Velmi rychle se poškrábou a ztratí třpyt a lesk. U šperků na takto dlouhodobé nošení je důležitá tvrdost použitých kamenů.