Vysoký třpyt a příznivá cena, to jsou dvě největší pozitiva moissanitu, kamene, který je k nerozeznání od diamantu. Jeho cena i vlastnosti vás příjemně překvapí. Šperk, do kterého je moissanit osazen, krásně září a hodí se jak na zvláštní příležitosti, tak na každodenní nošení.
- Objevení moissanitu
- Drahokam vhodný do šperků na každodenní nošení
- Vlastnosti moissanitů
- Příznivá cena
- Proč se rozhodnout pro moissanit?
- Barevné možnosti
- Tvary a velikosti
Objevení moissanitu
V roce 1893 zkoumal francouzský chemik Henri Moissan různé vzorky hornin v Canyon Diablo v Arizoně. Nakoukl také do meteorického kráteru, ve kterém narazil na shluk jiskřivých kamenů a omylem je identifikoval jako diamanty. Ve skutečnosti ale objevil karbidy křemíku, neboli moissanity.
Henri Moissan však nebyl první, kdo se s moissanity setkal. Americký chemik Edward G. Acheson vytvořil v laboratoři karbid křemíku už v roce 1891. Avšak, podobně jako Henri Moissan, udělal chybu, pokoušel se vytvořit syntetické diamanty, ale místo nich vytvořil moissanit.
Až v roce 1904 si Acheson a Moissan uvědomili, že se dívají na stejný třpytivý minerál. A ačkoliv byl Acheson první, kdo jej úspěšně laboratorně vyrobil, moissanit byl pojmenován na počest Henriho Moissana.
Drahokam vhodný do šperků na každodenní nošení
Moissanity jsou nejlepší alternativy diamantů. Díky své odolnosti a tvrdosti je u těchto drahokamů, vypěstovaných v laboratoři, méně pravděpodobné, že se poškrábou nebo odštípnou. Tyto klíčové faktory z nich dělají ideální drahokam do šperků na každodenní nošení! Jsou proto jasnou volbou do zásnubních i snubních prstenů.
Vlastnosti moissanitů
Nejtvrdším nerostem zůstává jednoznačně diamant. Avšak moissanit se řadí hned za něj! Na Mohsově stupnici tvrdosti dostaly diamanty číslo 10, moissanity 9,25! A i když jsou diamanty o něco tvrdší, moissanity mají v sobě víc ohně a třpytu. To znamená, že se více třpytí a rozkládá spektrum barev, jako žádný jiný kámen.
Moissanity jsou oproti přírodním diamantům cenově dostupnější. Cena moissanitu se pohybuje okolo 10 000 Kč až 15 000 Kč za 1 karát, zatímco 1 karát přírodního diamantu se pohybuje od 50 000 Kč do 500 000 Kč.
Proč se rozhodnout pro moissanit?
Kvalitní drahokam
Díky svým fyzikálním, chemickým i optickým vlastnostem může moissanit konkurovat přírodnímu diamantu. Má vysokou tvrdost, což z něj dělá vhodný drahokam do zásnubních a snubních prstenů.
Ekologický kámen
Moissanit je kámen vypěstovaný v laboratoři. Pokud vám je udržitelnost a ekologie blízká, pak doporučujeme zvolit laboratorně vyrobené moissanity, či lab-grown diamanty.
Cenově dostupný minerál
Je o polovinu levnější než přírodní diamant. Stal se proto oblíbeným kamenem do šperků s velkým centrálním kamenem, nebo také do snubních eternity prstenů, kde jsou kameny osázeny po celém obvodu.
Barevné možnosti moissanitů
Laboratorní proces výroby moissanitů umožňuje vypěstovat i jeho různé barevné varianty. V našem zlatnickém studiu naleznete moissanity černé, champagne, žluté, modré i zelené.
Tvary a velikosti moissanitů
Do zásnubních prstenů nejčastěji osazujeme kulaté, nebo oválné výbrusy. Pokud toužíte po netradičním zásnubním prstenu, osadíme do něj i „fancy“ výbrusy, jako je slza, markýza či hranatý výbrus.
V nabídce najdeme drobné moissanity do snubních prstenů, ale i krásné karátové moissanity. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv tvar, nebo barvu, s moissanitem nikdy nešlápnete vedle. Rádi vám s výběrem vhodného kamene do šperku poradíme, ukážeme různé velikosti, tvary i barvy. Společně tak vytvoříme šperk na míru, přesně podle vašeho přání.